Tarsus ve bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Çocuk ve Oyun

14 Nisan 2017 Cuma 09:36
Uzman Psikolog Cihan Esirgemez
Çocuklar oyun oynamadan duramazlar. Bu onların çocukluk dönemlerinde olmazla olmazlarıdır. Çocuklar gün boyunca durup dinlenmeden oynarlar.

Kendilerini oyunlara öylesine kaptırırlar ki bazen acıktıklarının bile farkına varmazlar, yemek yemeleri için çağıran annelerini bile duymazlar. 

Bazen bu durumlar anneler ve babalar için amaçsız olarak görülür. Bazı ebeveynler bu uğraşın amaçsız olduğunu ve çocukların çok sık oyun oynamamaları gerektiğini düşünürler. Fakat çocuklar oynadıkça duyguları gelişir, yetenekleri artar, duyuları hızlı ivmeler kazanır.

Çocuk oyun oynamaya başladığı anda kendine bir dünya kurmaya başlar ve bu dünyayı öğrendiklerini uygulamak, gördüklerini sınayan ve deneyen bir hale çevirir. Bu düzenleri bozmaya kalktığımızda ise bize tepki verirler.

Mesela odasında yan yana dizdiği arabaların yerini değiştirirseniz arabaları hemen eski – kendi istediği- haline getireceklerdir. Çünkü kurdukları dünyaya kendi isteği dışında müdahale etmenizi istemeyeceklerdir. 

Aslında her yaratıcılığın, her olağan durumun altında oyunun olduğu gerçeğini benimsemek abes kaçmaz; müzik eşliğinde dans etmek, resimler yapmak, hayatı yaşamak hepsi bir oyun gibidir asında.

“Oyun bir ayağı hayal dünyasında, öteki ayağı da gerçekler dünyasında bir köprüdür.” der ünlü bir yazar. Süreç bu denli gerçek ve bu denli ciddi olunca çocuklarımızın hayatından oyunu almak veya kısıtlamak onlara yapılan en büyük yanlışlardan olacaktır.

Çocukluk döneminde özellikle 3-6 yaş oyun dönemi olarak adlandırılabilir. Bu dönemin daha öncesinde ve daha sonrasında da çocuklar oyun oynayabilirler fakat dönem olarak bu yaşlar daha uygun aralıktır. 

Oyunun çocuklar üzerinde en büyük etkilerinden biri de kendi yaşantısını oyuna yansıtmasıdır. Yakın dönemde yaşadığı bir olayı veya kurguladığı, anladığı bir yaşantıyı oyunda sergileyerek kendi duygularında yoğurup ortaya sonuçlar çıkarmaktadır.

Bunun bir örneğini yakınını kaybeden bir çocuk gayet güzel vermiştir. Küçük çocuk ölüm olayından sonra arkadaşlarıyla oyun oynarken ölmüş biri rolünü oynuyor, kımıldamadan yerde yatıyor sonra birisi doktor oluyor ve ona müdahale ediyor ve öleni diriltiyordu.

Aslında bu durum çocuğun ölümün farkında olduğunu, ölümle ilgili soru sormasa dahi ölümden ne denli etkilendiğini bu oyun göstermektedir. Ölüme ilişkin korkusu, büyülü bir yolla ölüyü diriltmek istemesi çocuğun yaşantısında korkularını, isteklerini oyuna dökmesinin en güzel örneğidir.

Oyun çocuğun gelişmesi ve kişilik kazanması için çocuğun hayatındaki en önemli etkenlerden biridir. Nasıl sevgiden yoksun bir çocuk veya çocukluk düşünmezsek oyundan yoksun bir çocuk da düşünemeyiz.

Bu bağlamda anneler ve babalar çocuklarının oyun oynaması için onları bol bol teşvik etmeleri gerekmektedir. 
Bu yazı toplam 173 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir ?21 Nisan 2017 Cuma 23:57
 • Çocuk ve Oyun14 Nisan 2017 Cuma 09:36
 • Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar?07 Nisan 2017 Cuma 12:51
 • Çocuğunuz ders çalışmıyor mu ? 31 Mart 2017 Cuma 17:31
 • Öfke Kontrolü Nedir ? Öfkemizi Nasıl Kontrol Edebiliriz ?24 Mart 2017 Cuma 09:05
 • Depresyon nedir?17 Mart 2017 Cuma 23:22
 • Çocukluk Döneminin Gelişim Evreleri10 Mart 2017 Cuma 09:32
 • Seçici Mutizm'e Dikkat03 Mart 2017 Cuma 09:44
 • Panik Atak25 Şubat 2017 Cumartesi 22:05
 • 2 Yaş Sendromu Nedir?17 Şubat 2017 Cuma 14:45
 • Alzheimer hastalığı nedir ?10 Şubat 2017 Cuma 10:57
 • Çocuğunuz okula başlamaya hazır mı? Peki siz ebeveyn olarak hazır mısınız?03 Şubat 2017 Cuma 13:42
 • Mutlu Ebeveyn Ve Mutlu Çocuklar27 Ocak 2017 Cuma 14:43
 • Sınav Kaygısı20 Ocak 2017 Cuma 09:52
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu 14 Ocak 2017 Cumartesi 00:01
 • Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
  Tarsus Haber ©2003 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Haberler Otel Yorum
  Oluşturma süresi(ms): -1